scenariusz dnia ślubu
blog,  ważne i ważniejsze

Ważne i ważniejsze – SCENARIUSZ DNIA ŚLUBU

Przeglądając grupy ślubne Panny Młode mają zawsze największy problem z określeniem, ile czasu potrzebują na makijaż, ubranie sukni, przejazd autem itd. Dziś postaram się Wam pomóc i rozwikłać tę trudną sprawę. A wstępem do tego artykułu, był mój wpis 7 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć na tydzień przed ślubem. Sprawdźcie też go, a następnie napiszcie Wasz scenariusz dnia ślubu. A jak? Zaraz się dowiecie.

Podstawowe zasady

Dobrze napisany scenariusz jest tak wykalkulowany, że zawiera zapas czasu na każdą z czynności, tak abyście nie musieli się stresować, że z czymś nie zdążycie. Dodatkowo warto zauważyć, że zaczynamy go układać już w momencie umówienia się z fryzjerką i makijażystką, gdyż to one stanowią ogniwa rozpoczynające nasz ślubny dzień. A właściwie pierwszym elementem jest ustalenie godziny ślubu i to ją wpiszecie do swojego planu jako pierwszą. Kolejną ważną sprawą jest to, aby jak najwięcej osób zaangażowanych w organizację miało do niego dostęp. Scenariusz dnia ślubu najlepiej przekazać wszystkim podwykonawcom, rodzicom, świadkom. Jeżeli chcecie także, aby Wasi goście mieli do niego dostęp, stwórzcie wersję skróconą i zostawcie je na ławkach w kościele lub w recepcji w hotelu. Gdy zatrudniacie konsultanta ślubnego, przygotowanie takiego planu i przekazanie go poszczególnym osobom należy do jego zadań. Zwykle przygotowywany jest na tydzień przed ślubem.

O której wstać?

Dzień wcześniej połóż się spać jak najwcześniej, tak abyś była jak najbardziej wyspana. Przed Tobą długi dzień, pełen wrażeń. O poranku weź prysznic, zjedz pożywne śniadanie i czekaj na makijażystkę i fryzjerkę. Najlepiej umówić się tak, aby przyjechały one do domu. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na dojazdy. Wszystko inne powinno być już przygotowane dzień wcześniej, tak abyś nie musiała się stresować. Garderobę sprawdź dzień wcześniej i to samo poleć swojemu narzeczonemu. Torba na noc też powinna być gotowa wcześniej.

Najpierw fryzura…

Makijażystki preferują, aby fryzura wykonywana była jako pierwsza. W scenariuszu przy uwzględnianiu fryzury warto zanotować, że włosy powinny być umyte i wysuszone, ale bez żadnych pianek i lakierów. Wtedy fryzjerka zaoszczędzi czas na dodatkową ich stylizację. Zasada jest taka, że na swoją fryzurę przeznacz 1,5h – na pozostałe 1h. Jeżeli pozostanie czasu, a zostanie jeszcze ktoś do pomalowania lub uczesania to automatycznie będzie mógł wskoczyć. Poinformuj jednak wszystkich o terminowym stawieniu się na tych zabiegach, gdyż w innym wypadku nie zostanie uczesany lub wymalowany.

A później makijaż…

Postaw na taką kolejność. Na swój makijaż w scenariuszu dnia ślubu przeznacz około 1,5 h, ale ustal to ze swoją makijażystką. Uwaga! Jeżeli oprócz Ciebie malują się też inne osoby – twoja mama, siostra itd. Uwzględnij je w scenariuszu tak, aby wszyscy się zmieścili i zdążyli na odpowiednie punkty. Na makijaż pozostałych osób przeznacz po 1h. Najlepiej zaplanować wszystko schodkowo z założeniem, że fryzury wykonywane są o godzinę wcześniej.

Ubieranie sukni

Na tą czynność zapisz w swoim planie 45 min – 1h. Będziesz wtedy miała zapas czasu na makijaż i fryzurę, jeżeli coś by się wcześniej przesunęło. Pamiętaj, aby uwzględnić, kto będzie Ci potrzebny przy jej zakładaniu – mama, świadkowa, czy jeszcze ktoś inny. Niech te osoby będą w pierwszej kolejności do makijażu i fryzury. Nie zakładaj sukni sama, gdyż skończy się to zniszczeniem fryzury i makijażu. Zapytasz po co aż godzina? Prawdopodobnie samo ubieranie zejdzie jakieś 20 min, ale warto pozostawić zapas czasu na zdjęcia czy też spokojne dwa oddechy w samotności. Pamiętajcie, aby znaleźć miejsce do wykonania zdjęć takie, które będzie posprzątane, a nie z porozrzucanymi pudełkami i wieszakami.

Scenariusz dnia ślubu, a błogosławieństwo

Kolejny punktem jest błogosławieństwo, jeżeli oczywiście go chcemy. Zaplanujcie na niego 15-30 min, w zależności od tego, ile zdjęć chcecie wykonać i by zostało czasu na poprawę makijażu po ewentualnych łzach wzruszenia. Zwróćcie uwagę, aby było to ładne i przytulne miejsce. Jeżeli przygotowujecie się w hotelu zapytajcie o możliwość wykonania go w jakieś przyjemnej sali.

Przejazd do kościoła gości i Pary Młodej

Jeżeli organizujecie przejazd dla gości z hotelu do Kościoła zaplanujecie, aby autobus podstawiony był godzinę przed ceremonią. To samo odnosi się do auta dla Pary Młodej. Na przejazd zarezerwujcie czas w zależności od odległości od kościoła, ale miejcie zawsze zapas 15 min i uwzględnijcie przyjazd na 15 minut przed ślubem. Ramowy scenariusz dnia ślubu dla gości powinien zawierać informację, o której zostanie podstawiony dla nich autobus. Świadkowie powinni być w kościele około 20 min przed ceremonią.

Ceremonia zaślubin

Kulminacyjny punkt dnia względem, którego układany jest cały scenariusz dnia ślubu. Jeżeli bierzecie ślub kościelny w planie na ceremonię przeznaczcie 1h. Jeżeli dana parafia nie życzy sobie, aby pod kościołem rozrzucany był ryż czy płatki róż – napiszcie o tym w ramowym scenariuszu, najlepiej na czerwono. Warto też przez życzeniami wykonać grupowe zdjęcie przed kościołem, bo po życzeniach często ludzie już się rozchodzą do swoich aut. Gdy zaś ceremonia będzie w urzędzie to wtedy czas na nią przeznaczony to około 15 min.

Czas na życzenia ślubne

Według mojej opinii ten punkt jest bardzo ruchomy i zależy w dużej mierze od liczby gości i pogody. Najczęściej, jeżeli jest ładna pogoda życzenia składne są pod kościołem lub na zewnątrz w ogrodzie przy restauracji. Powinniście zaplanować na nie przynajmniej 30 min. Najlepszym rozwiązaniem jest wyznaczenie osoby, która powiadomi salę weselną, gdzie będą składane życzenia. W przypadku, gdy zatrudniacie konsultantkę ślubną będzie to na pewno ona.

Przejazd do restauracji

Po życzeniach czas na zabawę. Uwzględnijcie na przejazd czas w zależności od odległości. Najlepiej jeżeli Wy, jako Para Młoda pojawilibyście się jako ostatni, tak aby żadnych gości nic nie ominęło. W przypadku, gdy współpracujecie z wedding plannerem, on w imieniu Was będzie nadzorował sytuację. Powiadomi Was, kiedy wszyscy są już na miejscu i możecie podjeżdżać.

Powitanie na sali weselnej i obiad

Na wszystkie początkowe punkty w restauracji przeznaczcie około godziny. Tutaj już czas nie jest aż tak istotny, gdyż na bieżąco możecie korygować go z osobą odpowiedzialną z restauracji. Dlatego możecie troszkę się uspokoić. Jeżeli macie konsultantkę ślubną, wszystkimi przesunięciami czasu zajmuje się ona. Dodatkowo powiadomi menadżera sali o dokładnych godzinach podania tortu, czy następnej kolacji.

Pierwszy taniec

Po obiedzie czas na Wasz pokaz. Pamiętajcie by muzykę zespołowi przekazać wcześniej. Warto zwrócić też uwagę by po posiłku nie było zbyt długiej przerwy podczas, której goście rozejdą się w różne miejsca i nie zdążą wrócić na Wasz pierwszy taniec. Dlatego postarajcie się by zespół nadzorował to, czy obsługa zebrała już talerze, by w odpowiednim momencie rozpocząć zabawę. Po pierwszym tańcu w scenariuszu uwzględnijcie blok taneczny, a następnie….

Tort weselny

Godzina, o której podany będzie tort zależy tylko od Was. Jednak myślę, że na poobiedni deser wszyscy chętnie się zgłoszą. Kolejnym plusem wprowadzenia na salę tortu wcześniej jest to, że jeszcze nikt nie zdąży wyjść i wszyscy go spróbują. Tutaj bardzo ważne jest to, aby menadżer lub wedding planner kontrował wjazd tortu na salę. Podanie jego planowanej godziny jest istotne z punktu widzenia zespołu i fotografa. UWAGA! Generalnie na weselu zespół czy DJ grają pod ciepłe posiłki. Dlatego warto poinformować ich dokładnie, kiedy i jaki punkt programu po sobie następuje.

Pamiątkowe zdjęcia

Scenariusz dnia ślubu powinien także uwzględnić czas na zdjęcia Pary Młodej z rodziną i przyjaciółmi. Ich czas wykonania może być bardzo długi, w zależności od ilości gości i ich pomysłowości. Warto je zrobić możliwie wcześnie ze względu na lepsze światło, niezniszczone fryzury i makijaże. Zespół w trakcie ich trwania wciąż powinien grać, tak, aby nie tworzyły się kolejki do zdjęć, a parkiet nie był pusty. W tym czasie możecie też wyskoczyć razem z fotografem na 10 minutową sesję zdjęciową. Podobno zdjęć z sesji w dniu ślubu nie da się zastąpić tymi z sesji ślubnej.

Dodatkowe atrakcje

Jeżeli na weselu będą dodatkowe atrakcje, powiadomcie o nich swoich podwykonawców. Szczególnie istotne jest to dla zespołu i rozplanowania przez nich bloków tanecznych. A jeżeli wciąż zastanawiacie się nad wyborem atrakcji zajrzyjcie tutaj.

Podziękowanie dla rodziców

Ponownie czas na to przeznaczony zależy od tego, co przygotowaliście. To, Wy, jako Para Młoda będziecie wiedzieć ile go potrzebujecie. Ważne jest tylko to, żeby uwzględnić go między posiłkami i powiadomić orkiestrę, fotografa i osobę, której zadaniem będzie przyniesienie danych prezentów. Gdy nie macie pomysłu na podziękowanie, sprawdźcie co dla Was przygotowałam.

Oczepiny

To już ostatni obowiązkowy punkt na każdym weselu. Najczęściej oczepiny rozpoczynają się o 24:00. Pamiętajcie by omówić zabawy z zespołem, tak, abyście nie byli rozczarowani. Dodatkowo ustalcie z nim ile będą trwały tak, aby goście nie zaczęli się nudzić. Według mnie 45 min to optymalny czas.

Powrót gości po weselu

Jeżeli po weselu zamawiacie dla gości transport, warto informacje o nim umieścić na ramowym scenariuszu dnia ślubu. Dodatkowo możecie zostawić wiadomość o numerze taxi czy też innych środkach komunikacji dostępnych z Waszej restauracji. Dzięki temu unikniecie powtarzających się pytań.

Scenariusz dnia ślubu gotowy

Po dokładnym przeanalizowaniu artykułu nie powinniście mieć problemów ze stworzeniem własnego planu. Pamiętajcie jednak, że to tylko plan i czasem ulegnie zmianie. Zawsze starajcie się pozostawić sobie zapas czasu na niespodziewane zdarzenia. Goście nie znają dokładnych godzin podawania posiłków (nie radzę im tego pisać), jedynie co po sobie nastąpi. Dlatego jeżeli tort wjedzie 10 min później niż powinien to nikt poza Wami nie będzie o tym wiedział, nawet nie wiem czy Wy się zorientujecie. Ważne, aby istniała dobra komunikacja między Wami – menadżerem – zespołem – fotografem, a wtedy wszystko pójdzie zgodnie z planem. Jeżeli zatrudnicie konsultantkę ślubną to wtedy drzewko wygląda inaczej Wy – konsultant ślubny; konsultant ślubny – menadżer- zespół – fotograf. Nic nie pozostaje na Waszej głowie.

Dobrze przygotowany scenariusz dnia ślubu uspokoi Was, że wszystko jest pod kontrolą i każdy wie, jakie ma zadania do wykonania. Będziecie też wiedzieć, że na każdą czynność macie zapas czasu i nie wprowadzi Was to w stan dodatkowej nerwowości. Specjalnie dla Was przygotowałam scenariusz dnia ślubu do pobrania ZA DARMO!

Scenariusz Dnia Ślubu DARMOWY WZÓR DLA CIEBIE

Certyfikowana konsultantka ślubna, perfekcjonistka, lubiąca spędzać wolny czas na pieczeniu i gotowaniu dla najbliższych, kocham tańczyć i podróżować. Z wykształcenia fizyk medyczny, z pasji organizator eventów i ślubów. W życiu stawiam na odpowiedzialność względem siebie i innych.

2 komentarze

  • Weronika Adamczyk

    Świetny wpis:) Przygotowuję się do ślubu w czerwcu i nawet nie wiedziałam, że o tylu rzeczaj nalezy pamiętać w dniu ślubu:) Dobrze sobie to wszytko zaplanować na spokojnie, aby niczego nie zapomnieć… Wiadomo stres nerwy:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.