Panna młoda na weselu z gośćmi
blog

Konsultant ślubny potrzebny czy nie? – 9 powodów

Artykuł pisany przez agencję ślubną, to myślisz, że na pewno będę Cię przekonywać, że konsultant ślubny jest potrzebny. Ja przedstawię Ci tylko argumenty za, a opinię na ten temat wyrobisz sobie sama. Nie będą to rady w stylu, „jeżeli nie zatrudnisz konsultanta ślubnego to Twoje wesele na pewno skończy się katastrofą”. Postaram się przybliżyć Ci tylko, dlaczego warto rozważyć zatrudnienie wedding plannera i jaką wartością dla Was może być moja osoba przy organizacji Waszego ślubu.

Rodzina i znajomi to goście czy obsługa?

Macie rodzeństwo, przyjaciół? Macie zamiar powierzyć im najbardziej odpowiedzialne zadania w dniu Waszego ślubu i tym samym zrzucić na nich część Waszych obowiązków? Uwierzcie mi na pewno Wam nie odmówią, bo wiedzą, że to Wy jesteście najważniejsi tego dnia. Ale czy wy będziecie czuć się z tym dobrze? W czasie, gdy wy będziecie się dobrze bawić oni zestresowani będą biegać po sali w poszukiwaniu wegeterańskiego obiadu dla jednego z wujków.

Mówi się, że z wesela nie wiele się pamięta, ja pamiętam prawie wszystko, ale to dzięki temu, że na naszym weselu powierzyliśmy główne zadania mojej siostrze i bratu mojego męża ( z tego miejsca serdecznie im dziękuję, spisaliście się wtedy na medal). I mimo, że my mieliśmy czystą głowę, to oni stresowali się za nas i nie mieli czasu na pełną radość z naszego święta, mimo że byli nam najbliżsi.  Do tej pory tego żałuję, że w pośpiechu nie zrobiłyśmy sobie zdjęcia z siostrą i mamą, że nie mogli w spokoju zjeść posiłku i po prostu być.

Dlatego uważam, że zatrudnienie wedding plannera pozwoli odetchnąć najbliższym i w pełni skorzystać z imprezy, na którą zostali zaproszeni, jako goście, nie nasza obsługa. Ponadto, po co narażać się na niepotrzebne konflikty wynikające z różnicy zdań między Wami a rodziną/ przyjaciółmi. Zaufajcie specjaliście i wszyscy cieszcie się z Waszego święta.

Ślubna obsesja

Każdy z nas pewnie ma wśród znajomych taką osobę, która jak się zakręci wokół jednego tematu to powtarza go jak mantrę. Wiemy, że rozmowa z taką osobą jest ciężka i szybko męczy, szczególnie, gdy nie jesteśmy zainteresowani tematem. Dlatego wiele z Was, obawia się rozmawiać ze znajomymi o ślubie, aby ich nie zanudzić i nie zniechęcić. Boicie się, że ktoś pomyśli, że macie obsesję na punkcie ślubu. Co gorsza gdy dana koleżanka nie mam w głowie jeszcze myśli o ślubie lub właśnie rozstała się z chłopakiem ni będzie miała ochoty słuchać o Twoich przygotowaniach,

Zatrudniając wedding plannera, masz osobę, która służy ci poradą, pomocą i wsparciem. Zrozumie Twoje obawy, uspokoi. A ponadto temat ślubu nigdy jej nie znudzi. Zdobywasz wtedy powiernika Twoich niepokojów i radości, co ułatwi ci funkcjonowanie w świecie i nie zdenerwuje żadnych znajomych.

Podwykonawca – partner idealny?

Ile czasu jesteście już razem, a ile czasu szukaliście Waszego obecnego idealnego partnera? Zaiskrzyło zaraz po poznaniu czy potrzebowaliście trochę czasu, aby się poznać? Z reguły potrzebujemy na to dużo czasu, próbujemy różnych opcji sprawdzamy kto nam najbardziej odpowiada jak nam się rozmawia. Nie podejmujemy decyzji o byciu z kimś z dnia na dzień – i bardzo dobrze! O wyborze restauracji, zespołu czy florysty musimy zdecydować z dnia na dzień, bo gonią nas terminy. W takim razie jak znaleźć idealnego podwykonawcę, pasującego do waszych preferencji i charakteru oraz do weselnego budżetu?

Większość par przeszukuje Internet wpisując te same frazy co inni lub opiera się na tym co zarekomendowali im znajomi. Nie jest to zła droga, ale jednak zatrudnienie certyfikowanego wedding plannera pomoże w jeszcze lepszym dopasowaniu i sprawieniu aby wszyscy podwykonawcy byli zgranym zespołem, grającym do jednej bramki. Konsultant ślubny posiada bazę dostawców, z którymi już współpracował, a także zna rynek. Tak jak wybór przyszłego męża ma wpływ na całe dalsze życie tak moim zdaniem wybór zaufanych podwykonawców ma wpływ na przebieg całego dnia zaślubin, dlatego nie ryzykujcie wyboru nieodpowiedniego partnera.

Obowiązek czy przyjemność?

Mieliście z narzeczonym iść na randkę, ale musicie wybrać zaproszenia i znaleźć zespół? Kolejny raz odmówiłaś spotkania ze znajomymi w mieście, bo zapomniałaś, że na dziś umówiłaś się z florystką? Jak to się mówi najpierw obowiązki później przyjemności. W ostatnim czasie macie jednak wrażenie, że w życiu są same obowiązki. Wstajesz idziesz do pracy, wracasz do domu i organizujesz swój ślubu, idziesz spać. Brzmi znajomo? A zapomniałabym jeszcze czasem potrzebujesz wziąć urlop, żeby załatwić niektóre formalności, bo przecież godziny pracy urzędów czy podwykonowaców to 8-16. Ponadto wiele osób pracuje w innym mieście niż bierze ślub, wtedy sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje. Na studiach miałam koleżankę, która organizowała w ten sposób swój ślub i na miesiąc przed była tak zmęczona ciągłymi wyjazdami i tym, że urlop, który mogłabym wykorzystać na podróż poślubną straciła przy jego organizacji i marzyła już tylko o tym, żeby było po slubie. Powiedziała, że nigdy więcej nie chciałabym organizować ślubu drugi raz.

Według ekspertów szacuje się, że narzeczeni spędzają nad organizacją ślubu 15-20 godzin tygodniowo. Zszokowani?

Zatrudnienie konsultanta ślubnego pomoże Ci czerpać z życia więcej przyjemności i mieć mniej obowiązków i poświęcić ten czas partnerowi czy znajomym. W końcu to dla wedding plannera praca taka jak dla Ciebie Twoja, nad którą spędza ileś godzin dziennie. Dlatego warto rozważyć zatrudnienie go, chyba, że z narzeczeństwa chcesz pamiętać tylko godziny spędzone przed komputerem w poszukiwaniu idealnego wystroju i wielkie zmęczeni.

Kasa musi się zgadzać

Znasz rynek ślubny? Wiesz jaka jest średnia cena za fotografa, zespół czy florystę? Masz mały budżet i boisz się, że ktoś Cię naciągnie? Gdy nie wiesz ile coś kosztuje, a jesteś w sytuacji podbramkowej i potrzebujesz podwykonawców na już, łatwo dać się wpuścić w maliny.

Dzięki skorzystaniu z usługi wedding plannera mimo kosztu poniesionenego na jego zatrudnienie, oszczędzasz na innych usługach. Wiedza i doświadczenie, którą posiada sprawią, że kasa będzie się zgadzała i żaden podwykonawca nie naciągnie Was na dodatkowe koszty. O bezpieczeństwo Waszych finansów będzie dbał konsultant ślubny, który może okazać się potrzebny.

Weselny krajobraz

Od paru tygodni przeglądasz Pinterest w poszukiwaniu inspiracji dla stylu w jakim będzie odbywała się uroczystość. I gdy jesteś już pewna, że podobają Ci się zielone serwetki, frezje w połączeniu z gipurą, odkrywasz nową stronę na której znajdujesz jeszcze piękniejszą stylizację i wtedy zaczynasz się zastanawiać czy te poszukiwania w końcu się skończą?

Z doświadczenia powiem Ci, że najważniejszym ogranicznikiem jest czas, który mamy do momentu wesela i jaki marnujemy na przeszukiwania Internetu. W końcu zaczyna nam go brakować i akceptujemy ostatnią znalezioną wersję, choć wiemy, że przy dłuższym szukaniu znów trafilibyśmy na niesamowity wystrój, więc nie jesteśmy do końca zadowoleni.

Sprawa wygląda inaczej przy skorzystaniu z usług konsultanta, pomoże on Wam z tysiąca podobnych stylizacji wybrać tą ostateczną, która będzie tą wymarzoną. Połączy te wszystkie elementy, tak jak puzzle, by stworzyły przepiękny weselny krajobraz.

Ktoś musi być winny

Mama radzi różowe kwiatki, teściowa czerwone, narzeczony się nie wypowiada, a Ty z tego wszystkiego już sama nie wiesz jakie Ci się na początku podobały i jak wybrnąć z sytuacji, żeby żadna ze stron się nie obraziła.

Wedding planner to trochę taki mediator między Wami (narzeczonymi) a resztą świata. Pomaga porozumieć się nie tylko z podwykonowacami ale także z rodziną i znajomymi. W śluby w Polsce przepełnione są różnymi zwyczajami, których nie koniecznie chcą powielać Młodzi, a ciężko jest przeciwstawić się rodzicom w pojedynkę, aby nie sprawić im przykrości. Konsultat ślubny jest znakomitym rozjemcom w sporach i najczęściej można zrzucić winę właśnie na niego. Czyż to nie ułatwia życia?

Dwa miejsca równocześnie

W dzieciństwie pewnie oglądaliście bajkę, w której bohater w sekundę przenosi się do innego miejsca, albo równocześnie widzi co się dzieje w obu miejscach. W dniu ślubu nie możecie być wszędzie, aby sprawdzić czy wszystko idzie zgodnie z planem. Podczas koordynacji wedding planner kontaktuje się na bieżąco z podwykonawcami kontrolując stan ich przygotowań oraz nadzoruje ich pracę. Warto mieć taką osobę w swojej ekipie, gdyż dzięki temu między fryzjerem a makijażem nie musisz sprawdzać czy winitki ułożone są odpowiednio a kwiatki nie zwiędły.

Ślub na 100 %

Ostatni z argumentów, ale chyba jeden z ważniejszych. Pewnie byliście nie raz na weselu i obserwowaliście młodą parę. Ciągle gdzieś goniła z kimś rozmawiała, coś załatwiała, a to ciocia szuka toalety, to fotograf, potrzebował wiedzieć o której podają tort, to znowu jakiś problem na kuchni i spóźniony posiłek. Wszystkie problemy na ich głowie.

Teraz zamknijcie oczy i pomyślcie, czy chcecie być jak te młode pary, które nie przeżyły tego dnia na 100%, bo były zbyt zajęte zadowalaniem całego świata?

Chcę Wam jeszcze raz powiedzieć: TO jest Wasz dzień, nigdy się nie powtórzy, wykorzystajcie go na 100, cieszcie się sobą i czasem z rodziną, nie myślcie o kłopotach! Myślicie, że to niemożliwe?

Możecie łatwo to osiągnąć, wystarczy, że nas zatrudnicie, a my zadbamy o Wasz relaks tego dnia i sprawimy, że zapamiętacie niemalże każdą chwilę. Damy Ci poczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Powiedz mi czy konsultant ślubny nie jest potrzebny i czy nie warto zainwestować w bezstresowe przygotowania i  spokój?  

Certyfikowana konsultantka ślubna, perfekcjonistka, lubiąca spędzać wolny czas na pieczeniu i gotowaniu dla najbliższych, kocham tańczyć i podróżować. Z wykształcenia fizyk medyczny, z pasji organizator eventów i ślubów. W życiu stawiam na odpowiedzialność względem siebie i innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.