winietka panny młodej pokazująca jak usadzić gości
blog,  ważne i ważniejsze

Ważne i ważniejsze – JAK USADZIĆ GOŚCI

W ostatnim artykule pisałam dla Was jak zgodnie z savoir vivre zaprosić gości na wesele. Teraz kolejna część – w jaki sposób usadzić gości? Jesteście ciekawi, też mieliście lub macie z tym problem? Mam nadzieję, że mój artykuł pomoże Wam go rozwiązać.

Okrągłe czy podłużne?

Pierwszym podstawowym pytaniem jest przy jakich stołach usadzamy gości – czy są to okrągłe czy podłużne stoły. To właściwie będzie dla nas kluczowa informacja. Jeżeli stoły są okrągłe to możemy przy nich usadzić średnio 10-12 osób, najbardziej komfortowo dla gości jest wtedy gdy jest to 10 osób. Warto wtedy dowiedzieć się na Sali ile takich okrągłych stołów zmieści się na naszej Sali by mieć zapas. Jeżeli chodzi o podłużne stoły to sprawa z pozoru jest prostsza ale czy na pewno?

Kiedy zacząć?

Opracowywanie usadzenia warto rozpocząć gdy będziemy mieć potwierdzoną liczbę gości, ale nie warto zostawiać tego na ostatni tydzień. Zwykle liczba gości ustalona jest na jakiś miesiąc przed ślubem, więc warto zrobić to niedługo po tym i według mnie najlepiej przedyskutować z rodzicami, a czemu dowiecie się później.

Od czego zacząć?

Według mnie warto zacząć od usadzania gości nam najbliższych czyli świadków, rodziny, później przejść do znajomych i osób młodszych. Jeżeli też macie zamysł jak chcecie, żebyście WY, jako Para Młoda siedzieli to uwzględnijcie to już na tym etapie. A jakie macie opcje?

Stół Pary Młodej

Para Młoda ma kilka możliwości siedzenia. Pierwsza z nich to siedzenie przy jednym stole z gośćmi. Ważne, aby było to więcej osób niż tylko świadkowie z partnerami, gdyż zwykle młodzi nie mają czasu siedzieć przy stole i wtedy świadkowie czy rodzice muszą siedzieć sami i nie maja z kim porozmawiać. A świadkowie lepiej czują się w młodym towarzystwie np. ze znajomymi czy kuzynostwem. A dalej są w pobliżu Młodych i w każdej chwili mogą pomóc.
Drugi pomysł to zrobienie osobnego stolika dla Pary Młodej. Część osób nie jest zwolennikiem z tego tytułu, iż młodzi się wyobcowani i mogą rozmawiać tylko ze sobą. Jednak my z mężem wybraliśmy taką opcję. W sumie na weselu siedzieliśmy tylko podczas posiłków i wtedy mogliśmy chwilę ochłonąć od pytań. To też był moment dla nas na wymienienie spostrzeżeń.

Rodzice razem czy oddzielnie?

Zwyczajowo przyjmuje się, że rodzice młodej i młodego siedzą razem. Jakby na znak zgody i tego, że od teraz tworzą razem rodzinę. Co gdy wiemy że rodzice się nie dogadują? Myślę, że kwestia ich usadzenia jest do obgadania z zainteresowanymi, abyśmy znali ich pogląd na tę sprawę. W tym miejscu jeszcze zaznaczę, że pomoc rodziców jest potrzebna jeżeli zapraszamy dalekich krewnych, których nie znamy. Oni wiedzą, który z gości będzie dobrym kompanem do rozmowy dla drugiego.

Podział na młodych czy nie?

Pewnie zastanawiacie się też czy powinniście raczej usadzić gości wiekiem czy poziomem znajomości. Czyli mam na myśli to, czy twój kuzyn powinien siedzieć z Twoimi znajomymi przy innym stoliku byle tylko nie siedzieć ze swoimi rodzicami. Odpowiem to wszystko zależy. Przede wszystkim od charakteru Twoich gości, drugim aspektem jest to ile masz takich osób. Warto też zwrócić uwagę na to czy będą oni z osobą towarzyszącą wtedy łatwiej siedzieć bez osób które się zna.

Jak usadzić znajomych?

Ze znajomymi jest chyba najłatwiej, gdyż zwykle łatwo potrafią się dostosować. Ale pamiętajcie, że jeżeli macie liczbę osób ciężką do podzielenia to nie zostawiajcie jednej pary przy innym stoliku, raczej podzielcie na pół i bardziej wymieszajcie osoby. Unikniecie wtedy sytuacji, że ktoś czuje się niekomfortowo. Ponadto gdy na wesele przychodzą single warto posadzić ich koło siebie, ale też w niedalekiej odległości od osób które znajomą. By nie czuli się źle w towarzystwie obcych osób.

Dzieci na weselu

W jednym z ostatnich artykułów pisałam o tym jak sobie poradzić z dziećmi na weselu. A jak usadzić dzieci na weselu? Zwykle, szczególnie malutkie dzieci potrzebują jedynie krzesełka do karmienia. Jeżeli chodzi o starsze, a mamy ich więcej na weselu i znają się między sobą można stworzyć oddzielny stolik. Ale warunkiem wydaje mi się to, czy te dzieci się lubią i są na tyle rozsądne i dorosłe, że nie zrobią wielkiego zamieszania i będą potrafiły same zjeść.

Osoby starsze

Pamiętajcie by nie usadzać osób starszych przy głośnikach, bo będzie to dla nich niekomfortowe i utrudni rozmowę, w końcu większość z nich najwięcej czasu spędzi przy stole. Jednak ważne, że jeżeli są mało mobilne to usadzić je w takim miejscu, aby miały dobry widok na parkiet i dzięki temu się nie nudziły.

Przygotowanie winietek

Ważnym o ile nie najważniejszym elementem przygotowań weselnych jest ustawienie na stołach winietek. Dzięki nim uniknięcie nerwowości i zamieszania przy stołach, gdy goście będą siadać. Warto o to zadbać! I koniecznie zainwestujcie w plan stołów i ich numerację. Wtedy znalezienie swojego miejsca będzie banalnie proste.

Savoir vivre – jak usadzić gości?

Zgodnie z zasadami goście nam najbliżsi jak rodzice, dziadkowie, rodzeństwo powinni siedzieć najbliżej nas. Jeżeli na sali dzielimy gości na rodzinne Pana Młodego i Pani Młodej, to goście kobiety powinni siedzieć po prawej, a mężczyzny po lewej stronie. Choć ta zasada nie jest stosowana w 100%, gdyż wszystko zależy od ułożenia sali i rodzajów stołów. Ponadto warto pamiętać, aby kobiety i mężczyźni siedzieli na przemian, co wydaje się naturalne. Według zasad małżeństwa sadzane są naprzeciw siebie (vis a vis), ale ta zasada nie jest stosowana, przynajmniej ja nigdy się z nią nie spotkałam. A jeśli chodzi o narzeczonych i pary to powinni siedzieć obok siebie. Oczywiście osoby, które się nie dogadują nie powinny być obok siebie.

Artykuł wyczerpuje temat co do usadzania gości i mam nadzieję, że rozwieje Wasze wątpliwości. Myślę, że jeśli zastosujecie większość z nich to ułatwicie sobie to trudne zadanie. Pamiętajcie jednak, że wszystkim i tak na pewno nie dogodzicie, bo po prostu się nie da. Ale nie dajcie sobie w tym ważnym zepsuć humoru taką drobnostką! A przy usadzaniu gości bawcie się, rozkminiajcie i poproście o pomoc rodziców lub konsultanta ślubnego, gdy będziecie tego potrzebować.

Certyfikowana konsultantka ślubna, perfekcjonistka, lubiąca spędzać wolny czas na pieczeniu i gotowaniu dla najbliższych, kocham tańczyć i podróżować. Z wykształcenia fizyk medyczny, z pasji organizator eventów i ślubów. W życiu stawiam na odpowiedzialność względem siebie i innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.