Paszporty, obrączki i kwiaty
blog,  ważne i ważniejsze

Ważne i ważniejsze- DOKUMENTY ŚLUBNE

Dzisiejszy artykuł bardziej formalny i konkretny. Opowiem Wam o rodzajach ślubów, jakie dokumenty przygotować do ślubu. Każdy z nas zna pewnie dwa z nich, ale czy słyszeliście o ślubie humanistycznym? Zapraszam do komentowania, co wydaje Wam się najbardziej bezsensowne.

ŚLUB CYWILNY

Zawierany w obecności urzędnika państwowego, który go udziela. Nie tak dawno zostało uchwalone prawo, że ślub taki może odbywać się w innym miejscu niż urząd, choć pracownicy wciąż podchodzą do tego niechętnie. Jedyny wymóg co do miejsca to taki, że musi to być miejsce godne tej ceremonii i musi znajdować się tam godło oraz flaga.
Podsumowując jeżeli marzysz o ślubie na plaży to jest to jak najbardziej możliwe, tylko musisz dłużej za tym pochodzić. Przechodząc do konkretów, co musicie załatwić.

A) Gdy chcecie się pobrać w urzędzie

– (6 miesięcy przed ślubem, ale pewnie im wcześniej tym lepiej, aby zarezerwować sobie datę)
– wybierzcie się do Urzędu Stanu Cywilnego, w którym chcecie się pobrać, żeby załatwić formalności
– musicie wnieść opłatę skarbową (84 zł)
-przedstawić dokumenty tożsamości (paszport lub dowód osobisty)
– ustalicie datę ślubu
– wypełnicie dokument zapewnienia o tym, że nie istnieją przeszkody do zawarcia małżeństwa (UWAGA ważne tylko 6 miesięcy od złożenia)
– jeżeli jedno z Was nie jest obywatelem RP musicie także złożyć dokumenty stwierdzające, że możecie zawrzeć związek małżeński na podstawie prawa kraju z którego pochodzicie, muszą one być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski. Ale najlepiej jeszcze wszystkie szczegóły omówić z urzędnikiem, aby mieć pewność, że niczego nie brakuje.

B) Gdy chcecie się pobrać w plenerze

– wybierzcie się do Urzędu, które odpowiada miejscu w którym chcecie się pobrać.
– wnieście opłatę skarbowa (1000 zł)
– wykonajcie pozostałe kroki jak w punkcie A

W dniu ślubu podejmiecie decyzję jakie nazwisko chcecie nosić po ślubie oraz jakie nazwisko będą nosiły Wasze dzieci.
Moja historia z nazwiskiem
Jak zauważyliście ja zostawiłam swoje nazwisko i nazwisko męża. Ciężko było mi się rozstać z moim nazwiskiem, gdyż całe życie znajomi mnie po nim wołali. Decyzję o zostawieniu dwóch nazwisk ostatecznie podjął mój mąż, bo ja do końca się wahałam, nie chcąc sprawić mu przykrości, ale teraz jestem mu za to wdzięczna.

ŚLUB KONKORDATOWY/ WYZNANIOWY

Na początku zaznaczę, że będę opisywała przygotowania do ślubu wyznaniowego kościelnego.
Aby ślub wyznaniowy był ważny w świetle prawa przed jego zawarciem trzeba wypełnić obowiązki takie jak przy ślubie cywilnym z tą różnicą, że w urzędzie nie ustalacie daty ślubu, tylko w kościele i że decyzję o nazwisku podejmujecie nie w dniu ślubu, ale podczas wizyty w urzędzie. Podsumowując musicie wybrać się do urzędu na 6 miesięcy przed ceremonią i podpisać zapewnienie, że nie ma przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa oraz oświadczenie o wyborze nazwiska. Wtedy urzędnik wyda wam zaświadczenie, które przekażecie waszemu proboszczowi. Zaświadczenie ważne jest tylko 6 miesięcy!!!!

A co potrzebne jest ze strony kościelnej?

1. Zarezerwowanie daty i godziny
A) bierzecie ślub w swojej parafii
– po pierwsze wybierzcie się do kancelarii, która jest Waszą parafią/ lub jednego z Was to z danym proboszczem będziecie załatwiać resztę formalności – pierwsze z nich to zarezerwowanie daty i godziny ślubu
B) Bierzecie ślub w wybranym innym kościele
– wtedy od proboszcza swojej parafii musicie uzyskać zgodę, że ślub może odbyć się w innym miejscu i wtedy resztę formalności załatwiacie z proboszczem z tego drugiego miejsca lub też formalności załatwiacie ze swoim proboszczem, on wystawia wam licencję, że możecie się pobrać i wtedy w tym miejscu bierzecie ślub
2. Dostarczenie dokumentów potrzebnych do zawarcia związku małżeńskiego (należy się zgłosić przynajmniej 3 miesiące przed datą ślubu w celu spisania protokołu)
– akt chrztu z adnotacją o bierzmowaniu oraz tym czy nie był wzięty ślub(ważne tylko 3 miesiące) do odebrania w parafii, w której był chrzest
– świadectwa z katechezy np. z liceum
-świadectwo ukończenia nauk przedmałżeński – najczęściej możliwe dwie opcje weekendowa lub 4 spotkania raz w tygodniu
-zaświadczenie z poradni rodzinnej o odbyciu spotkań, których jest trzy. Polecam w tym miejscu, jeżeli zależy Wam na tym bardziej poszukać poradni z dobrymi opiniami. Z tego co pamiętam z naszych wizyt tam, poradnie mają za zadanie bardziej odradzanie niż zachęcanie do małżeństwa, ale pomaga to jeszcze raz przemyśleć czego tak naprawdę się chce
– zaświadczenie z urzędu stanu cywilnego, które opisywałam już wcześniej
3. Następnie gdy wszystkie dokumenty są dostarczone spisywany jest protokół, który ma większą ilość pytań. Po jego spisaniu wygłaszane są zapowiedzi w parafii narzeczonej i narzeczonego. Do parafii narzeczonego trzeba zanieść kartkę od proboszcza z prośbą o ich wygłoszenie. Ponadto otrzymuje się kartkę do spowiedzi, trzeba udać się dwa razy.
4. W dniu ślubu para młoda, jak i świadkowie, którzy nie muszą być wierzący musi mieć ze sobą dowód potwierdzający tożsamość. Następuje podpisanie protokołu i zawarcie małżeństwa.

ŚLUB HUMANISTYCZNY

Ostatni z rodzajów ślubów, który ma wartość jedynie symboliczną, nie ma ani prawnej ani religijnej. Ceremonia taka może być prowadzona przez każdego w każdym miejscu. Najczęściej śluby takie są nieszablonowe, z przysięgą napisaną przez Narzeczonych dla siebie. Rodzaj ślubu często pokazywany na filmach kojarzący się z romantyczną historią. Mi na przykład kojarzy się z filmem „I że Cię nie opuszczę..” gdzie bohaterowie brali ślub w muzeum sztuki, ale dla mnie w tych ślubach najbardziej urzekające są słowa przysięgi, które ludzie dla siebie piszą.
Na koniec chciałabym podać Wam jeszcze jeden przykład/ciekawostkę. Jeżeli chcecie zawrzeć ślub na sycylijskiej plaży to możecie to zrobić, ale najpierw powinniście:
– udać się do ambasady polskiej we Włoszech, bo poza granicami kraju ślub możecie zawrzeć tylko w ambasadzie i zawrzeć ślub cywilny
– wziąć ślub humanistyczny na plaży
Lub wziąć ślub humanistyczny na plaży a po powrocie do Polski zawrzeć go formalnie w urzędzie wraz ze świadkami. We wszystkich tych procedurach mogę Wam pomóc, jako wedding planner – zapoznajcie się z ofertą.

Wiem, że w tym temacie mniej szaleństw, a więcej konkretnej wiedzy, ale chciałam przygotować Wam, abyście mieli w jednym miejscu jak załatwić formalności, bo bez tego mimo najpiękniejszych kwiatów i strojów ślub się nie odbędzie, więc warto zadbać o nudną papierologię dużo wcześniej, aby nie było nerwowych sytuacji.Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania w tej kwestii zapraszam do kontaktu.

Certyfikowana konsultantka ślubna, perfekcjonistka, lubiąca spędzać wolny czas na pieczeniu i gotowaniu dla najbliższych, kocham tańczyć i podróżować. Z wykształcenia fizyk medyczny, z pasji organizator eventów i ślubów. W życiu stawiam na odpowiedzialność względem siebie i innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.