jak zaprosić gości na ślub
blog,  ważne i ważniejsze

Ważne i ważniejsze – JAK ZAPROSIĆ GOŚCI

Temat choć z pozoru wydaje się błahy to wcale nie jest to takie proste. W różnych częściach Polski czy świata zwyczaje są inne. Jak więc zachować się kulturalnie i z klasą zaprosić gości na nasz ślub? Przekonajcie się sami, a ci którzy mają to za sobą mogą sprawdzić czy nie popełnili jakieś gafy.

Lista gości – Wasza czy rodziców?

Pierwszym podstawowym pytaniem, które należy sobie zadać, jest to kogo właściwie zaprosić z gości. Ten temat jest dla większości trudny, gdyż wiąże się z konfliktem pokoleń. Dawniej na śluby zapraszało się całe rodziny, sąsiadów, ciotki kuzynów itd. Co gdy chcemy mieć skromne wesele tylko z najbliższymi? Dla mnie kluczem tej decyzji jest rozmowa i postawienie jasno sprawy. Jeżeli sami finansujecie ślub to właściwie nikt nie powinien mieć do Was pretensji, gdyż odpowiadacie za swoich gości. A co gdy pomagają rodzice lub też nie angażują się finansowo, ale zależy im na zaproszeniu cioci? Wtedy należy liczyć się z ich zdaniem, ale przedstawcie też swój punkt widzenia, wyjaśnijcie, że na dużej imprezie będzie się czuć niekomfortowo. Dajcie im czas na przemyślenie i ułożenie tego. Pamiętajcie, że dla nich jest to trudne! I spróbujcie postawić się w roli rodziców. W końcu oni będą musieli słuchać narzekań ciotek, które nie zostały zaproszone. Ale decyzja powinna być wasza w końcu to Wasz dzień!

Dla kogo oddzielne zaproszenie?

Tu anegdotka o tym jak człowiek uczy się na błędach. Zapraszając gości na chrzciny naszego synka daliśmy zaproszenie cioci i wujkowi mojego męża. Ich syn miał wtedy jakieś 19 lat. Nie wiem czemu nie pomyśleliśmy o oddzielnym zaproszeniu dla niego, ale założyliśmy że przyjdzie z nimi. W dniu chrzcin go nie ma. Pytam gdzie jest, a oni mówią, że nie było go na zaproszeniu więc nie przyszedł. Nasz błąd.
Dlatego pamiętajcie by dla osób, które skończyły 18 lat, a nawet może 16 napisać oddzielne zaproszenie tak, aby czuły się docenione i ważne, i też bardziej dorosłe, i by na pewno ich nie pominąć. Ale czy zawsze zapraszać je z osobą towarzysząca?

Czy zawsze trzeba zaprosić gości z osobą towarzyszącą?

Pewnie zastanawiacie się czy zapraszać wszystkich z osobą towarzysząca. Według zasad powinniśmy zaprosić z imienia i nazwiska partnerów naszych gości, jeżeli są małżeństwem, narzeczeństwem lub mieszkają razem. Jeżeli zaś nie znamy partnera/partnerki wtedy dopisujemy formułkę z osobą towarzyszącą lub też nie. Według mnie jeżeli wiemy, że ktoś ma chłopaka/dziewczynę od dłuższego czasu to wypada taką osobę zaprosić z osobą towarzysząca i pozostałe osoby, które zapraszane są z tych samych przyczyn czyli np. wszystkich kuzynów lub wszystkie koleżanki. Lub druga wersja dopuszczalna, ale wydaje mi się bardziej kontrowersyjna zaproszenie osób, którzy nie mają partnerów bez osoby towarzyszącej. Ale wtedy przy zaproszeniu warto podkreślić, że wszystkich tak zapraszacie, więc będzie sporo wolnych kobiet/mężczyzn i będą się mogli razem bawić. Ważne! Pamiętajcie wtedy o sensownym ich usadzeniu tak, aby nie czuli się skrępowani i nie przesiedzieli całego wesela za stołem.

Czy na wesele zapraszać dzieci?

Kolejne problem pojawia się, jeżeli mamy zaprosić gości z dziećmi tak jak pisałam w ostatnim artykule, osobiście uważam że osoby z dziećmi do lat 12-14 powinno się zapraszać z nimi. Jeżeli będą miały możliwość przyjścia same to na pewno tak zrobią, a jeżeli nie to stawiamy ich w kłopotliwej sytuacji, szczególnie gdy chcą być obecne na waszym ślubie. Jeżeli chodzi o starsze dzieci to te mogą już samodzielnie pozostać w domu i myślę, że wtedy dla zaproszonych gości nie będzie to stanowiło problemu. Ale kolejna rzecz na która tu należy zwrócić uwagę to jeżeli zaprosimy wszystkich kuzynów z dziećmi to już bądźmy konsekwentni. Zaufajcie gościom i dajcie im zdecydować.

Wesele bez dzieci – jak zaprosić z klasą

Jeżeli jednak zdecydowaliście się na wersję wesela bez dzieci to uważam, że wprost powinniście o tym poinformować. Niektórzy nie doczytają w zaproszeniu, że nie ma dopisku z dziećmi tylko założą, że wszyscy mają przyjść. Myślę, że sama miałabym problem się domyślić. Dlatego postawienie sprawy jasno, że nikogo nie zapraszamy z dziećmi, albo sala nie jest wystarczająco duża będzie fair wobec naszych gości. Według etykiety nie wolno pisać na zaproszeniu „bez dzieci”. Powinno się jedynie zarówno na kopercie jak i w zaproszeniu umieścić tylko dane rodziców.

Kiedy zaprosić gości na wesele?

Gości należy zaprosić w terminie nie krótszym niż 6-8 tygodni przed weselem. Ale przyjmuje się, że warto ich zaprosić na około 3 miesiące przed, a po zaplanowaniu daty warto też wcześniej wszystkich zainteresowanych wstępnie poinformować. Ważne jest, aby przy poszukiwaniu firmy wykonującej zaproszenia zwrócić uwagę na czas wykonania zlecenia i zabrać się za to z wyprzedzeniem. Pamiętajcie również, aby najpierw zaprosić najbliższych, a potem dalsza rodzinę i znajomych, tak będzie zgodnie z etykietą.

W jaki sposób dostarczyć zaproszenia gościom?

Zaproszenia możemy przekazać na dwa sposoby. Pierwszym najbardziej eleganckim jest osobiście,po wcześniejszym zaanonsowaniu wizyty. Jeżeli zaś nie mamy takiej możliwości warto zadzwonić do danej osoby i zaprosić gości telefonicznie. Warto przekazać wtedy informację, że zaproszenie zostanie wysłane pocztą. Jeżeli chodzi o zapraszanie osobiste to warto wykorzystać takie sytuacje, jak święta czy wydarzenia rodzinne, kiedy wszyscy są w jednym miejscu. Co prawda może niektórzy mogą mieć za złe, że zaproszenie ich nie odbyło się w ich domu, ale to wydaje mi się już lekką przesadą. Jeżeli Para Młoda zatrudnia konsultantkę ślubną, to na ich prośbę ona może się zając rozsyłaniem zaproszeń drogą pocztową. Pamiętajcie, aby do zaproszenia gości nie stosować maila czy social media, chyba sami nie chcielibyście być w taki sposób zaproszeni?

W jakiej formie napisać zaproszenia?

Bardzo ważne przy tworzeniu zaproszeń jest sprawdzenie odmiany nazwisk, pisowni i interpunkcji. Zwróćcie też uwagę na wpisany adres kościoła/urzędu oraz restauracji. Najlepiej, aby adres miał kod pocztowy tak, aby nikt nie pojechał w inne miejsce o tej samej nazwie. Jeśli chodzi o daty to powinno zapisywać się miesiąc słownie, a dzień i rok w formie cyfrowej (a jak wybrać datę ślubu przeczytasz tutaj). Zapytacie pewnie czy należy w zaproszeniu napisać formułkę, że „para młoda wraz z rodzicami ma zaszczyt zaprosić” – odpowiem to zależy. I nie zależy tylko od finansowania wesela, ale głównie od Waszych rodziców i tego jak podchodzą do tradycji. Także omówcie to z nimi, bo czy taki dopisek Wam coś zmieni, jeżeli będziecie mieć pewność, że przynajmniej się nie pokłócicie?
Ważne jest, żeby pamiętać, że na zaproszeniu najpierw wpisujemy kobietę a potem mężczyznę. Wiedzieliście, że w USA jest odwrotnie?

Kwiaty czy książki i wino?

W dzisiejszych czasach w zaproszeniu często pisany jest wierszyk na temat tego, co młodzi życzyliby sobie zamiast kwiatów – czy to wino, książki, czy zabawki dla dzieci na cel charytatywny. Myślę, że taki wierszyk czy ilustracja w zaproszeniu jest potrzebna. Często też zbierane są dodatkowe pieniądze do puszki na jakiś cel, to wydaje mi się kłopotliwe, bo zwykle nikt o tym nie pamięta i ma tylko pieniądze przygotowane do koperty, więc myślę ze lepiej postawić wtedy na jakieś zabawki czy pomoce naukowe.

Sypnijcie groszem, a nie prezentami

A co jeżeli chodzi o wierszyki dotyczące prezentu głównego? Moim osobistym zdaniem jest to nieco niekulturalne. Wiadomo, że obecnie większość osób daje na wesele pieniądze, ale są jeszcze osoby które uważają, że rzecz zostanie zawsze, jako pamiątka ślubu. Moja mama zawsze komuś coś kupuje, choćby małą rzecz, a do tego dokłada kopertę. Na swój ślub dostaliśmy w większości pieniądze, ale też było parę prezentów i każdy z nich dokładnie wiem od kogo. Nie mówię, że każdy powinien kupować prezent, ale jak ktoś na przykład przychodzi do nas na urodziny to zapraszając go nie mówimy, „nie kupuj prezentu, daj mi kasę”. Dlatego może zachowajmy odrobinę kultury i ten temat przemilczmy. A jeżeli się nam coś kompletnie nie przyda, albo nie spodoba zawsze możemy to sprzedać.

A kto płaci za nocleg?

W momencie zapraszania gości warto też ich poinformować czy finansujemy im nocleg, lub czy jest możliwość sfinansowania go samodzielnie. Goście powinni zrozumieć, gdy powiecie, że nie jesteście gotowi na taki wydatek. Ważne, żeby o tym wspomnieć by żadna ze stron nie czuła się zawstydzona zadaniem pytania, kto za to płaci.

Potwierdzenie przybycia

W zaproszeniu warto umieścić też informację do kiedy goście mają potwierdzić swoje przybycie, zwykle jest to około miesiąc przed ślubem. I pamiętajcie to raczej wy musicie wszystkich obdzwonić bo mało kto będzie o tym pamiętał. Dlatego zatrudnienie konsultantki ułatwi Wam to zadanie, gdyż wtedy to ona zrobi to za Was.

Tradycje w innych krajach – jak zaprosić gości

Tutaj chciałam Wam powiedzieć jako anegdotkę jak wygląda ślub i wesele w Austrii. Tam na ślub zaprasza się dużo osób nawet tych którzy nie mają być na weselu, czyli przełożonych, kolegów z pracy, dalszą rodzinę. Po ślubie pod kościołem jest małe przyjęcie z przystawkami i barem alkoholowym, jest czas na rozmowę, przekazanie prezentów i życzenia. Następnie gości zaproszeni na przyjęcie udają się na nie, a pozostali jadą do domu. Podoba się Wam taki sposób? Jak dla mnie to i wilk syty i owca cała.

Przyznam się Wam szczerze, że przy zapraszaniu swoich gości nie bardzo byłam zainteresowana tym tematem, nie przyszło mi to głowy, żeby sprawdzić jak to zrobić, żeby było zgodnie z etykietą. Teraz już wiem, że popełniłam sporo błędów. Nikt przynajmniej oficjalnie nie miał żadnych zarzutów, ale teraz zrobiłabym to zgodnie z tymi wytycznymi. W końcu człowiek uczy się na błędach. Według mnie najważniejsza zasada w temacie jak zaprosić gości to konsekwencja, wtedy nikt nie powinien się obrazić. Jeśli macie jakieś pytania, napiszcie do mnie, chętnie pomogę!

Certyfikowana konsultantka ślubna, perfekcjonistka, lubiąca spędzać wolny czas na pieczeniu i gotowaniu dla najbliższych, kocham tańczyć i podróżować. Z wykształcenia fizyk medyczny, z pasji organizator eventów i ślubów. W życiu stawiam na odpowiedzialność względem siebie i innych.

2 komentarze

  • Angelika S

    Hej, mam jedno pytanie w sprawie zaproszeń – czy jest jakaś oficjalna praktyka dla zaproszeń na ślub bez wesele? W sytuacji, kiedy w ogóle nie ma wesela ale chce się zaprosić rodzinę na uroczystość w kościele, czy w zaproszeniu wpisać informację, iż wesela nie ma w ogóle? Czy w takiej sytuacji na miejscu będzie informacja, iż zamiast kwiatów młodzi proszą o datki na rzecz domów dziecka?

    • Karolina

      Na pewno gości trzeba powiadomić, że nie ma wesela by nie byli zaskoczeni. Myślę, że w zaproszeniu można dać informację na co zbieracie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.