saksfonista i pozostała część zespołu weselnego
blog,  ważne i ważniejsze

Ważne i ważniejsze – ZESPÓŁ WESELNY

Według mnie nawet większy wpływ na wrażenie wesela niż sala, w której się ono odbywa odgrywa właśnie zespół weselny. Bo to od niego zależy czy o imprezie będzie głośno tuż po niej. Dlatego przedstawię kilka porad jak zdecydować o zespole (tu mówiąc o zespole mam zarówno na myśli kapele jak i DJ z wodzirejem). Po przeczytaniu go będziesz wiedział jak wybrać zespół na wesele, a jeżeli wciąż będziesz niepewny napisz do mnie, a pomogę Ci. Przejdźmy do rzeczy!

Termin

Największy wpływ na wybór zespołu ma termin Waszego ślubu, tak jak opisywałam to w artykule o wyborze daty. Jeżeli planujecie ślub niedługo i nie macie zbyt wiele czasu, warto zwrócić uwagę na daty nietuzinkowe, wtedy te najlepsze zespoły mogą mieć jeszcze wolny termin. Jeżeli zależy Wam na kimś konkretnym to proponowałabym najpierw zadzwonić i spytać o termin, a później rezerwować resztę, gdyż może się okazać, że na Wasz termin już dawno mają zaklepaną inną parę.

Rekomendacje

Najlepszą rekomendacją i reklamą dla zespołu są znajomi, którzy byli na weselu i świetnie się bawili lub znajomi, którzy już zorganizowali swój ślub. Tak było też w naszym wypadku, mi Trio z Rio poleciała koleżanka. Następnie po zabawie na naszym weselu wzięli ich nasi znajomi, którzy z nami się bawili, a w międzyczasie poleciłam ich jeszcze jednym znajomym. I wszyscy byli mega zadowoleni, a informacja myślę, że dalej idzie w świat. Ale profesjonalistów można polecać!

Doświadczenie i wykształcenie

Warto sprawdzić też czy zespół ma jakieś doświadczenie i ile odbytych wesel jest za nimi. Czy nie za dużo i nie za mało? Może spytać też o to, czy mają wykształcenie muzyczne i jakie instrumenty wchodzą w skład kapeli oraz ile osób jest wokalistami. Może poczytać opinie w internecie lub skontaktować się z konsultantem ślubnym, który będąc obeznany poleci odpowiedni zespół.

Wodzirej czy nie ?

Kolejną ważną rzeczą, o ile nie najważniejszą, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę jest to jak ktoś prowadzi imprezę, czy nie boi się mikrofonu i potrafi zapowiedzieć co za chwilę się odbędzie czy zachęci gości do wspólnej zabawy. Czy dopiero ma gadane jak coś wypije? Warto w tym celu przed wybraniem zespołu wybrać się na wesele i posłuchać jak to wygląda na żywo. Wtedy możemy sami wyrobić sobie zdanie czy nam to odpowiada czy wodzirej nie gada za dużo i marnuje czas, w którym można by tańczyć. Można również spytać czy mogą przedstawić dokument na odbycie kursu na wodzireja czy prowadzącego zabawy, ale to też nie przesądzi o tym czy ktoś jest dobry w tym fachu.

Oryginał czy cover ?

Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie, czy wolisz tańczyć przy aktualnych przebojach, które są oryginałami czy też wolisz covery grane przez kapele co dodaje innego klimatu weselnego. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na wiek uczestników naszej imprezy. Bo im starsze osoby to trudniej będzie im zaakceptować brak kapeli i weselnych poleczek czy walczyków. Choć różnice te powoli się zacierają. Wiadomo, że jeżeli mamy do wyboru słabą kapele z ryzykiem fałszów na scenie, a DJ to lepiej wybrać to drugie, bo w końcu odtwarzanej muzyki nie da się zepsuć.

Zabawy weselne

Ten punkt możecie omówić zarówno przed podpisaniem umowy jak i po. Warto przemyśleć przy czym nasi goście i my sami będziemy się najlepiej czuć. Czy chcemy zabawy z alkoholem w roli głównej, czy zespołowe angażujące prawie całą salę, czy też tylko parę osób? Czy odpowiadają nam zabawy z podtekstami? Czy chcemy, aby były wspólne tańce z wodzirejem? Czy kapela wychodzi do gości z instrumentami i czy mają być śpiewane przyśpiewki weselne?
Warto o tym pomyśleć, aby potem być zadowolonym z imprezy.

Umowa

Ostatni punkt na który warto zwrócić uwagę to umowa. Warto sprawdzić kto opłaca ZAIKS- tak jak pisałam to w artykule o wyborze sali weselnej. Ponadto ustalcie długość przerw między blokami tanecznymi, aby goście nie zdążyli się znudzić no i oczywiście do której grają i czy ewentualnie zostaną dłużej bez dodatkowej opłaty/ lub za jaką opłatą.

A wy macie już jakieś doświadczenie w szukaniu zespołu? Wybralibyście DJ czy kapele? Dajcie znać!

Certyfikowana konsultantka ślubna, perfekcjonistka, lubiąca spędzać wolny czas na pieczeniu i gotowaniu dla najbliższych, kocham tańczyć i podróżować. Z wykształcenia fizyk medyczny, z pasji organizator eventów i ślubów. W życiu stawiam na odpowiedzialność względem siebie i innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.