podziękowanie dla rodziców ślub
blog,  ważne i ważniejsze

Ważne i ważniejsze – PODZIĘKOWANIE DLA RODZICÓW

Dziś na tapetę biorę podziękowanie dla rodziców. Chcę Was zainspirować i pokazać jak w prosty sposób można ich docenić w tym ważnym dla nas i dla nich dniu. Dawniej, gdy ludzie nie mogli sobie pozwolić na wielkie prezenty, rodzicom dawało się kwiaty, czy kosze z kawą, owocami i razem z nim tańczyło się do piosenki „Cudownych rodziców mam”. Jak to wygląda teraz?

Piosenka dla rodziców

Ten element prezentu wciąż jest popularny, tylko zmienia się repertuar. Pary Młode coraz bardziej eksperymentują w tym temacie, bo wszystkim już znudziła się tak dobrze znana piosenka. Co teraz się puszcza na taniec z rodzicami?
Marek Grechuta – „Dni, których jeszcze nie znamy” Anna Jantar – „Radość najpiękniejszych lat”
I wiele innych, postaram zrobić dla Was specjalne zestawienie tych piosenek. Ale dziś nie będzie tylko o piosenkach.

Film, jako podziękowanie dla rodziców

Bardzo wzruszającym i osobistym elementem podziękowań jest wykonanie dla rodziców filmu. W internecie można znaleźć masę inspiracji, jak to zrobić na własną rękę lub z pomocą profesjonalnej ekipy. Często w ramach weselnego pakietu video możecie liczyć na wykonanie takiego filmu. Sens polega na tym, że na kartkach papieru/kredą na chodniku/czy gdziekolwiek wypisujecie rzeczy za które chcielibyście im podziękować – życie, rodzeństwo, cierpliwość i oczywiście za siebie itd. Wszystko to zależy od Was i od tego co czujecie. Gwarantuję Wam, że będziecie się przy tym świetnie bawić, a łezka wzruszenia w oczach rodziców będzie bezcenna. Będę z Was bardzo dumni i szczęśliwi.

Prezentacja ze zdjęciami

Ciekawą alternatywą do wykonania filmu jest wykonanie prezentacji z Waszych zdjęć z dzieciństwa w połączeniu ze zdjęciami z teraźniejszości. Prezent na pewno przysporzy Wam i rodzicom wiele radości i wzruszenia. Ci, którzy nie chcą wszystkim pokazywać przeszłości, mogą wykonać dla rodziców album ze zdjęciami, wtedy tylko najbliżsi go zobaczą. Pozostanie w domu, jako pamiątka do której często można wrócić.

Przemówienie

Nie jest to obowiązkowy element podziękowań, bo nie każdy z nas z mikrofonem czuje się pewnie i dobrze, a po co dodawać sobie stresu? Jeśli jednak przemawianie nie sprawia Ci kłopotu, wymyśl co chcesz powiedzieć rodzicom, wznieś za nich toast na pewno będą wzruszeni. Tylko pamiętaj by nie mówić zbyt długo i patetycznie, aby wszyscy nie musieli poprawiać makijażu. Zresztą to w sumie Twój ślub, więc rób to na co masz ochotę.

Prezenty materialne

Przejdźmy teraz do prezentów. Podzieliłam je na dwie części – nisko i wysokobudżetowe. Wiadomo, że nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na bogate prezenty, a ja chciałabym by informację na moim blogu były dla każdej Panny Młodej (i Pana Młodego też). Dlatego przedstawię kilka propozycji – jedne tańsze, drugie bogatsze.

Niskobudżetowe

Kwiaty – najprostszy prezent, który na pewno przypadnie do gustu mamom, szczególnie gdy to będzie piękny storczyk lub ostatnio popularny flower box, choć ich cena jest już nieco wyższa (ponad 150 zł). Warto jednak pamiętać, że taki prezent nie zostanie z rodzicami na dłużej.
Alkohol – gdy wiemy, że rodzice lubią wypić dobre whisky albo wino. Możemy postawić na alkohol. Zakup jednej butelki to pewnie koszt około 80-100 zł w zależności od wybranego alkoholu, ale raczej wybierajcie te droższe.
Kosz prezentowy – my taki kosz kupiliśmy rodzicom w Krakowskim Kredensie. Była tam bodajże kawa, herbata, czekoladki, konfitury, miód. Wszystko wyglądało przepięknie. Koszt w zależności od zawartości 100-200 zł. Pewnie można kupić tańsze, ale zakładam, że chcemy, aby się w nim znajdowały dobre produkty.
Kolacja z rodzicami – możecie też zarezerwować stolik w jakieś najlepszej restauracji w mieście do której ani Wy, ani Wasi rodzice byście nie poszli ze względu na cenę i zafundować im pełen obiad z deserem. Tylko się zastanawiam czy to dalej prezent niskobudżetowy? Ciekawą alternatywą jest też wykupienie vouchera do restauracji, wtedy rodzice mogą sobie przypomnieć randki z młodości i sami lub w towarzystwie znajomych się na nią wybrać.
Fotoksiążka/Płótno – ten element łączy się z wcześniej opisywanymi personalizowanymi prezentami. Możecie wykonać taką fotoksiążkę samodzielnie ze zdjęć z przeszłości i z teraźniejszości. Kolejną opcją jest poproszenie fotografa o wykonanie takiej książki z Waszych zdjęć z sesji narzeczeńskiej. Możecie tez wywołać zdjęcie na płótnie jako duży obraz, który rodzice zawieszą w domu. Opcji jest bardzo dużo, kwestia Waszej pomysłowości.

Wysokobudżetowe

Wycieczka do Spa – jeżeli pozwala nam na to budżet możemy rodzicom wykupić wyjazd do SPA, czy w góry, najlepiej do jakiegoś miejsca, w którym jeszcze nie byli. Jeśli wiemy, że dobrze dogadują się z teściami to może warto wysłać ich w tym samym terminie? My możemy starać się o zniżkę przy rezerwacji, a oni będą mieć czas na jeszcze lepszą integrację (cena zaczynają się od około 500 zł)
Bilety do teatru/opery/filharmonii – jeśli Wasi rodzice dawno nie byli w takim miejscu, albo lubią chodzić w takie miejsca. Wydaje mi się, że to dobra okazja. Możecie pomyśleć o biletach do teatru znajdującego się w innym mieście np. do teatru ROMA w Warszawie? (ceny od około 120 zł za parę, zwykły teatr, musical w ROMA ok. 240 zł za parę). A przeżycie musicalu na żywo to niesamowite uczucie. Warunek – musicie pomyśleć o tym wcześniej, aby dostępne były terminy i nie miejsca w ostatnim rzędzie.
Drzewko – jeśli Wasi rodzice są sentymentalni to może na pamiątkę Waszego ślubu w ogródku posadzą drzewo? Wiedzieliście, że w internecie możecie znaleźć personalizowane drzewka na prezent, specjalnie zapakowane? Znajdziecie je tutaj
A przy okazji wspieracie środowisko, a to drzewo stanie się pamiątką dla całej rodziny i Twoich przyszłych dzieci i wnuków (cena ponad 200 zł). Możecie również sami zakupić drzewko i pięknie je przygotować obwiązując wstążką i samodzielnie przygotować tabliczkę z grawerem, która normalnie jest dołączona do zestawu ze strony Podaruj drzewko.

Gdy nie ma wszystkich rodziców

Pewnie zastanawiacie się, co zrobić wtedy gdy któreś z rodziców umarło lub rodzice są rozwiedzeni. Wtedy warto być bardzo ostrożnym, może lepiej podziękować każdemu z rodziców osobno przed lub po weselu. Tak naprawdę, to Wy Ich najlepiej znacie i wiecie jak będą się czuć w takiej sytuacji. Gdy nie ma jednego z rodziców to myślę, że organizowanie tańca jest trochę nie na miejscu, chyba że będziecie tańczyć wszyscy razem w kółeczku. Pamiętajcie by uwrażliwić też na to zespół/DJ by nie popełnił żadnej gafy.

Podsumowując według mnie najlepsze podziękowanie dla rodziców to to jak widzą, że prawdziwie się kochacie i tworzycie szczęśliwy związek. Warto docenić ich trud wychowania właśnie tego dnia i przygotować dla nich spersonalizowany prezent, który przypomni im wasze dzieciństwo czy popełnione głupstwa. Tak naprawdę nie pieniądze i wielkie prezenty są ważne, a Wasz gest i szczere słowa “dziękujemy”. Nie zapominajcie także o tym na co dzień. A wy jakie pomysły macie na uhonorowanie rodziców? Obserwujcie nasz fanpage na facebooku i instagramie.

Certyfikowana konsultantka ślubna, perfekcjonistka, lubiąca spędzać wolny czas na pieczeniu i gotowaniu dla najbliższych, kocham tańczyć i podróżować. Z wykształcenia fizyk medyczny, z pasji organizator eventów i ślubów. W życiu stawiam na odpowiedzialność względem siebie i innych.

2 komentarze

  • Monika

    Przed swoim ślubem czytałam milion artykułów i blogów ślubnych w nadziei, że któryś mi pomoże. Na wszystkich jest podobnie.. a co jeśli nie ma się dobrych kontaktów z rodzicami? Jeśli jednym chcesz podziękować bardzo, a drugim wcale..? 🙁

    • Karolina

      Trudno mi oceniać każdą sytuację, ale zawsze jest za co podziękować choćby za życie. Czasem relacje są ciężkie, ale przed założeniem rodziny trzeba je przepracować, aby nie popełniać tych samych błędów. Ale jeżeli nie chcemy dziękować, to myślę, że po prostu nie robić tego w dniu ślubu, a drugim rodzicom podziękować przed ślubem albo po ślubie w domu. Myślę, że tak bym zrobiła. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.