Fotograf z aparatem Nikon w parku
blog,  ważne i ważniejsze

Ważne i ważniejsze – FOTOGRAF

I znów ważna decyzja do podjęcia – fotograf na ślub, kto będzie robił Wam zdjęcia, które będziecie oglądać do końca życia jako wspomnienie wyjątkowych chwil? Rynek jest obecnie pełny i wciąż przybywa nowych twarzy w takim razie jak podjąć decyzję o tym jednym. Jego praca będzie widoczna dopiero po weselu i to w tym jest najtrudniejsze, nie możemy w trakcie wesela go upomnieć, ani sprawdzić czy dobrze wykonuje pracę, dlatego warto zainwestować i zatrudnić zaufanego fotografa. A jak to zrobić ? Zaraz Wam powiem.

Jakość

Przede wszystkim zwróćcie uwagę na jakość wykonywanych zdjęć, przeglądnijcie dokładnie portfolio, zapytajcie czy fotograf może Wam pokazać końcowe produkty takie jak fotoalbum lub wywołane odbitki. Na tej podstawie będziecie mogli stwierdzić czy posiada on umiejętności znalezienia odpowiedniego kadru, obróbki zdjęć czy też połączenia tego w całość by w wyglądało idealnie. Fotograf według mnie musi być taki artystą, który maluje zdjęciami, więc musicie się zastanowić jakiego artystę chcecie zatrudnić? Jaki typ zdjęć Wam odpowiada i się Wam podoba. Warto zwrócić też uwagę na to, czy fotograf jest cichym obserwatorem, który z ukrycia robi piękne zdjęcie, czy też osobą wysuwającą się na pierwszy plan.

Opinie

Jak zwykle to w bywa w każdej branży, najlepszą reklamą jest opinia koleżanki. Dlatego warto popytać Waszych znajomych jak przebiegała współpraca z ich fotografem. Gdyż oprócz jakości zdjęć ważna jest też osoba, która je wykonuje. Czy potrafi zachowywać się kulturalnie? Czy podczas sesji plenerowej podpowiada optymalne ustawienie Pary Młodej czy zdaje się na ich naturalność. To też ważne, aby samemu się zastanowić, która wersja Wam odpowiada bardziej. Zapytajcie także czy był punktualny i elegancko ubrany – według mnie powinna to być zasada, nasz fotograf przyszedł na wesele w garniturze i pod krawatem!

Doświadczenie

Na spotkaniu z fotografem warto spytać go o doświadczenie i wykształcenie jakie posiada. Choć i tak jego CV dla Was będzie portfolio, ale dodatkowe certyfikaty mogą być plusem w porównaniu z innymi. Ważne, aby sprawdzić czy fotograf ma uprawnienia do wykonywania zdjęć w kościele, bez tego żaden proboszcz nie pozwoli mu na fotografowanie ślubu!!!

Umowa

Po podjęciu decyzji warto przestudiować dokładnie umowę i sprawdzić co wtedy, gdy fotograf nie może dotrzeć na nasz ślub czy w zamian coś na przysługuje. Zwrócicie też uwagę na czas jaki na obróbkę zdjęć i dostarczenie ich wam – będziecie na nie czekać bardzo niecierpliwie, coś o tym wiem. W sezonie na zdjęcia od cenionych fotografów trzeba czekać nawet 6 miesięcy, a w tym czasie usłyszycie tysiące pytań kiedy w końcu będą. Sprawdźcie także, czy i na jaki czas będziecie mieć dostęp dla siebie i gości do internetowej galerii. Zapiszcie także w umowie kto i na jakich zasadach ma prawo do zdjęć i czy bez problemu możecie je publikować w social media. Kolejnym aspektem jest to czy koszt dojazdu fotografa i jego nocleg pokrywa on sam.

Oferta

Wszystkie powyższe punkty zmierzają do jednego – ceny, a co się z tym wiąże i oferty jaką poszczególni fotografowie oferują, a to na ile jesteśmy sobie w stanie pozwolić finansowo będzie decydowało o naszym wyborze. Kilka dostępnych wariantów, które mogą fotografować:
1.Przygotowania – ile przed ślubem przyjeżdża fotograf, czy będzie miał swoje auto do dyspozycji do przejazdu między domem Pani Młodej a Pana Młodego
2.Błogosławieństwo – uważam, że należy spytać rodziców, czy chcą aby fotograf był obecny czy raczej wolicie być tylko wy i rodzice
3.Ślub – jeżeli ma to być ślub kościelny to warto ponownie zwrócić uwagę czy ma dokument uprawniający do wykonywania zdjęć w kościele
4.Wesele do oczepin – dokładnie do której godziny będzie obecny fotograf
5.Sesja ślubna w dniu ślubu – uważam, że wychodzenie Pary Młodej z wesela na dłużej niż 30 min i zostawienia gości jest niegrzeczne, ale to moje zdanie. Co innego szybka sesja w ogrodzie przy restauracji.
6.Sesja ślubna w inny dzień- tak zwana sesja plenerowa, warto już przed weselem ustalić jakie mamy upodobania, czy chcemy tradycyjnie w jakimś zamku czy raczej coś nowoczesnego związanego z naszym hobby

Jak widzicie oferta ślubna jest bogata i można fotografować niemalże każdą chwilę z Tego dnia, od Was zależy jakie chcecie poświęcić na to fundusze.

Mam nadzieję, że moje podsumowanie podoba Wam się i dzięki temu pomogę Wam wybrać fotografa, który wykona zdjęcia Jak z Marzeń. Jeżeli jednak chcecie mieć pewność, że wszyscy podwykonawcy będą sprawdzeni, zamówcie usługę kompleksowej organizacji ślubu i cieszcie się narzeczeństwem bez stresu.

Certyfikowana konsultantka ślubna, perfekcjonistka, lubiąca spędzać wolny czas na pieczeniu i gotowaniu dla najbliższych, kocham tańczyć i podróżować. Z wykształcenia fizyk medyczny, z pasji organizator eventów i ślubów. W życiu stawiam na odpowiedzialność względem siebie i innych.

Jeden komentarz

  • Marcin Zięba

    Wg. mnie najważniejsza jest jakość usługi, nie warto wybierać najtańszej opcji – bo to się potem mści. Osobiście polecam przede wszystkim zobaczyć efekty końcowe (albumy, fotoksiążki, odbitki), wtedy wiemy z kim mamy do czynienia.

    Ważna sprawą jest też termin oddania zlecenie. Nie dopuszczalne dla mnie jest oddawanie zdjęć po pół roku (wtedy już dawno wszyscy zapomnieli że ślub wogóle był), maxymalnie do 30 dni to dobra opcja 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.